Sprawdź ofertę szkieł ochronnych i etui
Etui na telefon to rozwiązanie wykorzystywane bardzo intensywnie, nic zatem dziwnego, że w pewnym momencie jego wygląd zacznie budzić wątpliwości. Czy jednak oznacza to, że przywrócenie mu dawnej świetności nie jest możliwe? Na szczęście, nie ma takiego ryzyka. Czyszczenie etui nie wynika zresztą wyłącznie ze względów estetycznych, choć i one mają duże znaczenie.
Za krokiem takim przemawia również to, że tylko odpowiednia konserwacja etui pozwoli mu na zachowanie najważniejszych funkcji. Pod brudnym etui często zalegają przecież nie tylko drobinki kurzu, ale i pył. Nawet, jeśli są niewidoczne dla oka, mogą doprowadzić do zarysowania obudowy telefonu. Oczywiście, nie ma takich metod czyszczenia etui, które sprawdzą się bez względu na okoliczności. Kluczowe znaczenie wydaje się mieć to, z jakiego materiału wykonano pokrowiec i jak jest on wykorzystywany.
Etui poliuretanowe i silikonowe
Pierwszym krokiem prowadzącym do jego konserwacji powinno być ściągnięcie etui z telefonu, a następnie przemycie go zarówno po wewnętrznej, jak i zewnętrznej stronie. Najlepiej zastosować wówczas miękką ściereczkę. Nie musimy stosować zresztą żadnych detergentów, znakomite rezultaty przyniesie bowiem zwykła, ciepła woda. Jeśli mamy do czynienia z etui wykonanym z silikonu, jego regularne mycie w szczególny sposób nabiera na znaczeniu. Jeśli brud wejdzie w jego powierzchnię, może się okazać, że jego dokładne wyczyszczenie nie będzie już możliwe.
Etui skórzane i wykonane z eko-skóry
Bez względu na to, czy mamy do czynienia ze skórą naturalną, czy też ze sztuczną (z drugim z wymienionych przykładów mamy do czynienia częściej), zasady, na jakich opiera się jego czyszczenie są podobne. W pierwszej kolejności należy więc zdjąć etui z telefonu, następnie zaś dokładnie wyczyścić jego powierzchnię miękką ściereczką i wodą z niewielką ilością mydła. Oczywiście, nic nie stoi na przeszkodzie temu, aby stosować preparaty przeznaczone właśnie do czyszczenia tych materiałów. Nie można jednak zapominać o tym, że skóra „nie lubi się” z niektórymi substancjami. Tak jest choćby w przypadku alkoholu, wosku oraz nafty, nic więc dziwnego, że po aplikacji produktów z ich udziałem skóra ekologiczna najpierw zaczyna sztywnieć, a następnie dochodzi również do charakterystycznych pęknięć. Jeśli etui skórzany ma przez długi czas wyglądać tak, jak w dniu jego zakupu, wskazane jest też pamiętanie o pewnych środkach ostrożności. Najważniejsza wydaje się w tym kontekście zasada mówiąca o tym, aby unikać trzymania telefonu w miejscach, które są nasłonecznione.
Gdy silikonowe etui żółknie
Wiele osób z niepokojem zauważa, że po pewnym czasie użytkowania silikonowe etui wyraźnie zaczyna żółknąć. Problem ten jest widoczny przede wszystkim na jasnych pokrowcach. Wynika przede wszystkim z tego, że nieustannie mają one kontakt nie tylko z zanieczyszczoną powierzchnią, ale również z dłońmi, których czystość może pozostawiać także wiele do życzenia. Nie wolno też zapominać o promieniach słonecznych. One również wywierają poważny wpływ na to, jak wygląda nasz telefon. Niestety, proces ten jest naturalny i nie ma skutecznej metody na zapobieganie mu. Na pewno sposobem takim nie jest wkładanie pokrowca do wybielacza, który może trwale uszkodzić silikon.