Jak używanie niewłaściwego kabla USB może spowodować eksplozję urządzenia?

Udostępnij:


Sprawdź ofertę szkieł ochronnych i etui

Szkło ochronne Hama Szkło ochronne na aparat do telefonu iPhone 11 Kup teraz
Szkło hartowane Hama Szkło ochronne Premium Crystal do iPhone XS Max / 11 Pro Max Kup teraz
Etui na telefon Hama Finest Feel do iPhone 14 Plus czerwone Kup teraz

Jak używanie niewłaściwego kabla USB może spowodować eksplozję urządzenia?
Firma Anker przypomniała sobie swój kabel Powerline 3.1 Gen2 USB-C po tym, jak odkryto, że wada w kablu spowodowała, że potencjalnie zniszczył on każdy telefon niezdolny do przetwarzania więcej niż pięciu woltów.

Nathan K., niezależny badacz technologii, odkrył, że kabel Ankera "przypomina" sobie, że tak powiem, napięcie potrzebne do naładowania laptopa. Zasadniczo, kabel będzie oznaczał smartfon jako laptop. Oznacza to, że napięcie wysyłane do telefonu będzie takie samo jak napięcie wysyłane do laptopa, dostarczając od 15 do 20 woltów, gdy telefon ma wytrzymać tylko pięć. Ta nadwyżka mocy była więcej niż wystarczająca, aby potencjalnie uszkodzić wiele urządzeń użytkownika, być może powodując pożar lub powodując eksplozję samej baterii.

W tym filmie Nathan K. demonstruje, używając jednego z wadliwych kabli i analizatora zasilania USB, w jaki sposób kabel mógłby przejść od przeniesienia pięciu woltów energii do 15 woltów energii, po prostu podłączając go do swojego urządzenia przenośnego.

Na uznanie Anker, gdy tylko Nathan K. zwrócił ich uwagę na tę kwestię, natychmiast wycofał ją z rynku i zaproponował, aby ją zastąpić, gdy sprawa zostanie rozwiązana. Alternatywnie, klient mógł zdecydować się na natychmiastowy zwrot pieniędzy za kabel.

Ta historia służy również jako ostrzeżenie dla każdego, kto regularnie korzysta z technologii - nie wszystkie urządzenia i akcesoria są tworzone na równych prawach. Znalezione urządzenie USB leżące w pobliżu może łatwo ulec awarii, która może uszkodzić urządzenie, a nawet zostać zainfekowane złośliwym oprogramowaniem. Krótko mówiąc, jeśli nie wiesz dokładnie, gdzie znajdowało się połączenie USB, unikaj używania go w swoich urządzeniach - w przeciwnym razie możesz nie mieć już żadnego urządzenia.