7 najlepszych ukrytych funkcji ochrony prywatności w systemie iOS 15, które powinieneś znać

Udostępnij:


Sprawdź ofertę szkieł ochronnych i etui

Szkło ochronne Hama Szkło ochronne na aparat do telefonu iPhone 11 Kup teraz
Szkło hartowane Hama Szkło ochronne Premium Crystal do iPhone XS Max / 11 Pro Max Kup teraz
Etui na telefon Hama Finest Feel do iPhone 14 Plus czerwone Kup teraz

Firma Apple udostępniła niedawno system iOS 15, który ma wiele przydatnych funkcji. O większości z nich rozmawialiśmy już w naszych ostatnich artykułach, w tym o Trybie Focus, wskazówkach dla Safari, przeciąganiu i upuszczaniu itd. Dziś omówimy funkcje ochrony prywatności w systemie iOS 15, które również są bardzo ważną częścią tej aktualizacji. W nowym systemie iOS Apple wprowadził kilka przydatnych funkcji zapewniających bezpieczeństwo użytkowników, w tym Aktywność aplikacji, Ochrona prywatności poczty, Prywatne przekazy itp. Czytaj dalej, aby poznać szczegóły.

Przeczytaj też: 11 najlepszych ukrytych funkcji, porad i sztuczek systemu iOS 15, które powinieneś znać

Funkcje ochrony prywatności w systemie iOS 15

Spis treści

 • Funkcje ochrony prywatności w iOS 15
  • Ochrona prywatności poczty
  • Rejestrowanie aktywności aplikacji
  • Ustawianie kodów weryfikacyjnych
  • Prywatny przekaźnik iCloud
  • Ukrywanie adresu IP przed śledzącymi
  • Ukryj mój adres e-mail
  • Przetwarzanie Siri w trybie offline

Większość nowych funkcji systemu iOS 15 skupia się na tym, jak poprawić wrażenia użytkownika. W ten sam sposób zaprojektowano także funkcje ochrony prywatności. Przeczytaj tutaj o wszystkich najnowszych funkcjach ochrony prywatności w systemie iOS.

Ochrona prywatności poczty

Gdy otrzymujesz wiadomości e-mail, nadawca często wie, kiedy je otworzyłeś, a także zna Twój adres IP. Dzięki temu może ponownie wysłać do Ciebie kolejną wiadomość lub od razu zacząć oczekiwać odpowiedzi. Jeśli jednak nie chcesz, aby ktokolwiek wiedział, kiedy otwierasz wiadomość, ta funkcja systemu iOS 15 jest właśnie dla Ciebie. Oto, jak włączyć Ochronę prywatności poczty:

1. Otwórz aplikację "Ustawienia" na swoim telefonie iPhone,

2. Przejdź do "Poczty" i wybierz "Ochronę prywatności",

3. Na następnej stronie włącz przełącznik "Ochrona aktywności poczty".

Funkcja ta automatycznie pobiera zdalną zawartość, gdy trafi ona do Twojej skrzynki pocztowej, więc nadawca nie może wiedzieć, czy ją otworzyłeś, czy nie. Ponadto nie mogą oni śledzić Twojego adresu IP, ponieważ funkcja ta korzysta z kilku serwerów proxy.

Rejestruj aktywność aplikacji

Ta funkcja rejestruje aktywność każdej aplikacji, gdy korzysta ona z aparatu telefonu lub uzyskuje dostęp do zdjęć i wysyła je do innych witryn. Aby włączyć funkcję Nagrywaj aktywność aplikacji na telefonie iPhone:

1. Przejdź do aplikacji "Ustawienia",

2. Stuknij w "Prywatność" i przewiń w dół do "Record App Activity",

3. Stuknij w nią, aby włączyć tę funkcję. Po siedmiu dniach otrzymasz raport o aktywności aplikacji.

Jest to bardzo potrzebna funkcja ochrony prywatności w systemie iOS 15, ponieważ niektóre aplikacje innych firm mogą bez Twojej wiedzy zbierać informacje z Twojego smartfonu.

Konfigurowanie kodów weryfikacyjnych

W systemie iOS 15 Apple udostępnia kolejną dobrą funkcję, która pozwala użytkownikom ustawiać kody weryfikacyjne w aplikacjach z hasłami, podobnie jak w przypadku uwierzytelniania dwuskładnikowego (2FA). Nie potrzebujesz już aplikacji uwierzytelniającej innej firmy, ponieważ Apple wbudował ją w iOS 15. Oto, jak korzystać z tej funkcji:

1. Przejdź do "Ustawień" i przewiń w dół do "Haseł",

2. 2. Stuknij w nią, a zobaczysz wszystkie zapisane hasła na swoim telefonie iPhone,

3. 3. Teraz stuknij tę aplikację, w której chcesz ustawić kod weryfikacyjny.

4. Na następnej stronie stuknij w "Ustaw kod weryfikacyjny".

5. W tym miejscu dostępne są dwie opcje ustawienia kodu - "Wprowadź klucz konfiguracji" lub "Zeskanuj kod QR".

6. Jeśli wybrana witryna lub aplikacja obsługuje kod weryfikacyjny 2FA, odwiedź witrynę, aby uzyskać klucz i wprowadź go w odpowiednim polu.

7. Jeśli witryna oferuje kod QR, możesz go stamtąd pobrać, a następnie zeskanować tutaj.

Na przykład, jak widać na powyższym zrzucie ekranu, Facebook oferuje zarówno kod QR, jak i klucz konfiguracji. Po skonfigurowaniu kodu aplikacja nie będzie dostępna, dopóki nie wprowadzisz kodu weryfikacyjnego.

Prywatne przekazy iCloud

Nowa funkcja firmy Apple w systemie iOS 15 o nazwie iCloud Private Relay działa podobnie jak VPN. Szyfruje ona cały ruch wychodzący z iPhone'a, a także kieruje Twoje żądania przez dwa osobne przekaźniki. Nikt, łącznie z Apple, nie może więc zobaczyć, co przeglądasz.

Ponieważ jednak jest to funkcja iCloud, aby z niej korzystać, musisz mieć konto iCloud+, czyli płatną wersję usługi iCloud. Plany zaczynają się od Rs. 75 (0,99 USD) miesięcznie za 50 GB przestrzeni dyskowej w chmurze, w ramach których uzyskujesz dostęp do funkcji Przekazywanie prywatne.

Jeśli masz już konto iCloud+ lub właśnie się na nie zapisałeś, oto jak korzystać z funkcji Private Relay:

1. Przejdź do aplikacji "Ustawienia" i stuknij w swoje imię u góry.

2. Stuknij w przycisk "iCloud".

3. Teraz stuknij "Private Relay (Beta)" i przełącz przełącznik na następnej stronie.

Możesz także wybrać kraj dla swojego adresu IP, stukając opcję "Użyj kraju i strefy czasowej" w ustawieniach Przekazywania prywatnego.

Należy pamiętać, że funkcja ta działa tylko w przeglądarce Safari, więc jeśli korzystasz z Chrome, nie uzyskasz ochrony przed śledzącymi.

Ukrywanie adresu IP przed śledzącymi

Jeśli nie masz konta iCloud+, nadal możesz przeglądać strony w trybie prywatnym, ukrywając swój adres IP przed śledzącymi. Ta funkcja jest dostępna w Safari dla wszystkich witryn. Oto, jak włączyć tę funkcję w telefonie:

1. Na telefonie iPhone przejdź do sekcji "Ustawienia",

2. Teraz wybierz "Safari" i stuknij w "Ukryj adres IP",

3. Ustaw opcję z "Wyłącz" na "Od śledzących".

Teraz, gdy będziesz przeglądać strony w Safari, żadne usługi innych firm nie będą mogły Cię śledzić w sieci, a aplikacja pokaże też, ile podmiotów śledzących zablokowała.

Ukryj moją pocztę e-mail

Oprócz funkcji Przekaźnika prywatnego, iCloud+ oferuje także funkcję "Ukryj mój adres e-mail", która pozwala Ci ukryć swój adres e-mail, gdy rejestrujesz się w dowolnej witrynie internetowej przy użyciu swojego adresu e-mail lub identyfikatora Apple ID. Zamiast podawać swój prawdziwy adres e-mail, tworzony jest adres "palnika", którego można użyć.

Poniżej opisano, jak włączyć tę funkcję, jeśli masz iCloud+:

1. Przejdź do sekcji "Ustawienia" i stuknij swoje imię.

2. Teraz wybierz opcję "iCloud", a na następnej stronie stuknij opcję "Ukryj mój e-mail".

3. Tutaj możesz ręcznie utworzyć nowy alias, który będzie używany w wiadomościach e-mail palnika.

W ten sposób możesz zarejestrować się na dowolnej stronie internetowej całkowicie anonimowo, aby nie mogła ona później spamować. Ta funkcja działa również dobrze z opcją "Zaloguj się za pomocą Apple" podczas rejestracji w dowolnej witrynie.

Przetwarzanie Siri w trybie offline

I wreszcie najlepsza funkcja ochrony prywatności w najnowszym systemie iOS. Apple sprawił, że wszystkie operacje przetwarzania Siri odbywają się w trybie offline. Od teraz wszystko, o co zapytasz Siri, będzie przetwarzane z pomocą silnika neuronowego Apple w chipsetach A12 Bionic i nowszych. Teraz możesz więc pytać Siri o wszystko nawet wtedy, gdy nie masz połączenia z internetem.

Jeśli jednak korzystasz ze starszego iPhone'a, dane Siri nadal będą przesyłane do Apple w celu przetworzenia. Ponadto przetwarzanie offline jest obecnie dostępne tylko dla kilku języków, w tym angielskiego, hiszpańskiego, francuskiego, japońskiego itd.

To tylko niektóre z najważniejszych funkcji prywatności systemu iOS 15, które można wypróbować na obsługiwanym telefonie iPhone już teraz. Więcej porad i sztuczek dotyczących systemu iOS znajdziesz na naszej stronie!

Możesz też śledzić nasze najnowsze wiadomości techniczne w Google News. Aby uzyskać porady i wskazówki, recenzje smartfonów i gadżetów, dołącz do Grupy Telegram GadgetsToUse lub subskrybuj kanał Youtube GadgetsToUse.