Sprawdź ofertę szkieł ochronnych i etui
Folia ochronna jest rozwiązaniem, którego najważniejsze zadanie polega na zabezpieczeniu ekranu telefonu przed zarysowaniem podczas korzystania z urządzenia. Tak zwane „normalne ślady użytkowania” nie muszą być zatem wcale czymś oczywistym. W rzeczywistości stanowią przede wszystkim dowód na to, że dotychczasowy właściciel takiego sprzętu nie umiał o niego dbać.
Folia ochronna na telefon i tablet a szkło hartowane
Jeśli zastanawiamy się nad tym, jak chronić wyświetlacz czy to telefonu, czy to tabletu, powinniśmy pamiętać o tym, że istnieją przynajmniej trzy sposoby na to, aby osiągnąć taki cel. Najczęściej wykorzystuje się w tym celu folię ochronną lub szkło hartowane, choć ostatnio coraz modniejsza staje się hybryda szkła i folii opisywana często jako FlexiGlass. Oczywiście, każda metoda ma nie tylko spore grono zwolenników, ale również przeciwników uważających, że stosowanie jej wiąże się z poważnym ryzykiem.
Czy stosowanie folii ochronnej ma sens?
Bez względu na to, na jakie zabezpieczenie wyświetlacza się zdecydujemy, musimy pamiętać o tym, że będzie ono korzystne. W zamian zyskamy nie tylko lepszą ochronę szkła przed zarysowaniem, ale i pomoc w sytuacji, w której telefon spadnie z dużej wysokości. Ważne jest więc przede wszystkim zyskanie świadomości, że każda ze stosowanych przez nas metod ma nie tylko korzyści, ale również pewne ograniczenia. Większość folii, z którymi mamy obecnie do czynienia na rynku, znakomicie chroni ekran przed mikropęknięciami, a także tymi zarysowaniami, jakie powstają podczas codziennego użytkowania. Nie sprawdza się jednak najlepiej, gdy telefon z dużą siłą uderzy o ziemię.
Jakie uszkodzenia eliminuje folia ochronna?
Jak już wspomniano, folia ochronna na telefon nie zda się na wiele, jeśli nasz telefon zostanie uderzony młotkiem lub spadnie z dużej wysokości. Gdy jednak dojdzie do bardziej typowych codziennych sytuacji, możemy liczyć na wsparcie. Dzieje się tak zarówno podczas przypadkowego upadku telefonu, korzystania z niego na plaży, gdzie nie brakuje wywołujących poważne zarysowania drobinek piasku, czy też w trakcie noszenia telefonu w torbie lub kieszeni. Folia przyda się także, gdy z naszego telefonu zechcą korzystać najmłodsi domownicy, ci bowiem wykazują się zdumiewającym wręcz talentem do tego, aby niszczyć różnego rodzaju urządzenia.
Folia poliwęglanowa – na co możemy liczyć?
Jeśli zdecydujemy się na zakup dobrej jakości produkty, zwykle otrzymujemy nie tylko samą folię, ale i cały zestaw. Producenci folii przeważnie starają się, aby nie zabrakło w nim przynajmniej kilku przydatnych drobiazgów, które sprawią, że prawidłowe nałożenie na telefon powłoki ochronnej stanie się znacznie łatwiejsze. Zwykle zestaw obejmuje suchą ściereczkę, dzięki której możliwe stanie się wyczyszczenie ekranu jeszcze przed aplikacją folii, a także naklejki, które ułatwią właściwe przyklejenie powłoki. Pomocna może okazać się też obecna często w zestawach specjalna łopatka, która usuwa pęcherzyki powietrza, z jakimi mamy do czynienia pomiędzy folią i ekranem naszego telefonu. Do zestawów dołączona jest też instrukcja dająca pewność, że niezbędne czynności zostaną wykonane we właściwej kolejności.
Jak nałożyć folię na telefon?
Wbrew obawom towarzyszącym wielu osobom, nakładanie folii na telefon wcale nie należy do czynności przesadnie skomplikowanych. Tak naprawdę najważniejsze jest to, aby już za pierwszym razem zrobić to dobrze. Zwykle czynność tę wykonuje się zaczynając od góry ekranu ku jego dołowi. Najlepiej przytknąć ją do całej krawędzi ekranu, a potem naklejać ją stopniowo, zdecydowanymi, ale niezbyt szybkimi ruchami.