Jaka jest różnica między USB-C a moim normalnym kablem USB?

Udostępnij:


Sprawdź ofertę szkieł ochronnych i etui

Szkło ochronne Hama Szkło ochronne na aparat do telefonu iPhone 11 Kup teraz
Szkło hartowane Hama Szkło ochronne Premium Crystal do iPhone XS Max / 11 Pro Max Kup teraz
Etui na telefon Hama Finest Feel do iPhone 14 Plus czerwone Kup teraz


Jaka jest różnica między USB-C a moim normalnym kablem USB?
Wyobraź sobie, że jesteś w kawiarni i czekasz na ważny telefon, Twój telefon zaraz umrze, a Ty zapomniałeś swojej ładowarki. Czujesz pośpiech paniki i masz tylko kilka opcji. Albo jedź do domu i poszukaj swojej ładowarki, albo ugryź się w kulkę i kup sobie nową.

Ten scenariusz zmienia się w zależności od portu USB-C. Port USB-C jest uniwersalny, będziesz mógł poprosić osobę z laptopem obok siebie o pożyczenie kabla zasilającego do laptopa i automatycznie bezpiecznie naładuje telefon. Można nawet pożyczyć zasilanie bezpośrednio z innego urządzenia, dzięki czemu można podłączyć telefon do telefonu i jedno naładować drugie.

Powyżej znajdują się wszystkie standardowe końcówki kabli dla najnowszych smartfonów z systemem Android. Kiedy zaczniesz patrzeć na dyski twarde, drukarki i inne urządzenia, to rozszerza się na większą listę, ale dla dobra tego postu, będziemy trzymać się różnic między USB-C i Micro USB.

Główną zaletą, którą większość naszych członków znajduje w złączu jest to, że jest ono odwracalne. Oznacza to, że nigdy nie będziesz musiał wykonywać tańca przerzucania złącza ponad dziesięć razy, aby spróbować znaleźć właściwy sposób na podłączenie go do gniazdka. Jest to szczególnie przydatne w ciemności.

W całej historii kabla USB często zdarzało się, że po jednej stronie kabla znajdowało się zawsze złącze USB-A. W związku z tym, że w przeszłości wprowadzono nowe rodzaje złączy USB do podłączania mniejszych urządzeń, złącze USB-A pozostało spójne, dzięki czemu mogliśmy kontynuować podłączanie do tych samych portów. Jednakże, z USB-C, USB-A jest wymieniane, a ostatecznie, USB-C będzie nowym standardem dla wszystkich urządzeń. A kable USB-C (ostatecznie) nie będą miały złącza USB-A. Jest to duże przejście na sposób, w jaki konsumenci używają kabli USB!

USB-C może być używany do bardzo wysokich przepustowości użytkowania, gdzie poprzednie generacje jąkały się jak 4K video i błyskawicznie szybki transfer plików. Obsługuje również znacznie większą przepustowość w sposób bezpieczny, co sprawi, że będzie on wszechobecny dla wszystkich naszych urządzeń przenośnych, nie tylko dla telefonów.

W słowach Sama Cooke'a, "Przyjdzie zmiana, o tak, przyjdzie". Ludzie nie lubią nagłych zmian i większość kontrowersji pochodzi od producentów nagle usuwających inne porty, ponieważ rozumieją, że USB-C jest tak zdolny. Niektóre urządzenia, takie jak nowe laptopy Apple, są wyposażone tylko w porty USB-C. Samsung, Motorola, LG i Huawei mają telefony z portami USB-C.

W niedalekiej przyszłości przyjrzymy się nowym laptopom i zobaczymy duże, stare porty USB jako znak, że ten laptop jest przestarzały, ponieważ nie będziemy mieli niczego, co łączy się z tymi portami. Na razie jednak jest jeszcze tak wiele starszych kabli USB, że przejście na USB-C jest tylko jedno, wypełnione adapterami i wieloma reklamacjami.

USB-C jest łatwiejszy w użyciu, obsługuje większą moc i przepustowość danych. Możemy mieć nadzieję, że pozostanie on tak długo, jak USB-A. Miejmy nadzieję, że dzieci urodzone dzisiaj będą dorosłe, zanim powstanie lepszy i bardziej wszechobecny standard.