Jak robić lepsze zdjęcia telefonem Apple iPhone 11 Pro Max

Udostępnij:


Sprawdź ofertę szkieł ochronnych i etui

Szkło ochronne Hama Szkło ochronne na aparat do telefonu iPhone 11 Kup teraz
Szkło hartowane Hama Szkło ochronne Premium Crystal do iPhone XS Max / 11 Pro Max Kup teraz
Etui na telefon Hama Finest Feel do iPhone 14 Plus czerwone Kup teraz

Oprócz oczywistych innowacji w modułach aparatu iPhone'a 11, iPhone'a 11 Pro i iPhone'a 11 Pro Max, obecne modele iPhone'a firmy Apple przynoszą również mniej inwazyjne funkcje aparatu. Oto, jak robić lepsze zdjęcia z obecnymi iPhone'ami za pomocą Deep Fusion i trybu nocnego, plus inne wskazówki i sztuczki.

Jak aktywować i używać funkcji Deep Fusion

Dzięki Deep Fusion, Apple iPhone 11, iPhone 11 Pro i iPhone 11 Pro Max, w połączeniu z iOS 13.2 i nowszym, mają technologię aparatu, która zapewnia bardziej szczegółowe zdjęcia w słabych warunkach oświetleniowych. Za marketingowym terminem, Deep Fusion, kryje się tak zwana fotografia obliczeniowa. A za tym technicznym terminem, w tym przypadku, kryją się zaawansowane algorytmy i programy, które patrzą na kilka ujęć, analizują poszczególne obiekty i struktury i łączą wszystko z powrotem w jedno zdjęcie. Uzyskany w ten sposób obraz ma wyższą rozdzielczość i pokazuje więcej szczegółów niż zdjęcie wykonane bez Deep Fusion.

Deep Fusion nie jest dedykowanym trybem, który można aktywować i dezaktywować. Funkcja ta aktywuje się automatycznie, gdy warunki oświetleniowe są zbyt dobre dla trybu nocnego, ale zbyt złe dla Smart HDR. Poza bardziej szczegółowym zdjęciem nie widać, że Deep Fusion jest lub było aktywne, a o to właśnie chodziło Apple. Nie ma małej ikonki ani informacji EXIF, które wskazywałyby, że jest to zdjęcie z Deep Fusion.

Jest jednak kilka rzeczy, które należy wziąć pod uwagę, jeśli chodzi o Deep Fusion:

  • Deep Fusion działa tylko z szerokokątnymi i teleobiektywowymi aparatami, a nie z ultra-szerokokątnym aparatem. Ten ostatni nie ma niezbędnych pikseli ustawiających ostrość.
  • W ustawieniach iOS w sekcji Aparat, aby skorzystać z Deep Fusion, trzeba wyłączyć ustawienia kompozycji Out-of-Frame Photo Capture. Te dwie funkcje niestety wzajemnie się wykluczają, więc trzeba wybrać jedną z nich.
  • Obecnie istnieje tylko jedna metoda, aby bez żadnych wątpliwości zidentyfikować zdjęcie z Deep Fusion jako takie. Aplikacja Metapho integruje taką funkcję i w odpowiednim widoku metadanych oznacza zdjęcie jako "Deeply Fusion".

Przechwytywanie poza kadrem daje Ci większą elastyczność

W poprzednim punkcie wspomniałem już o tej funkcji, ale pozwól, że ją wyjaśnię. Tak zwane "przechwytywanie poza kadrem" to funkcja znajdująca się w ustawieniach aplikacji aparatu w systemie iOS. Po jej aktywacji aparat automatycznie wykonuje dodatkowe zdjęcia i/lub filmy równolegle z kolejnym aparatem o szerszym kącie widzenia.

Ma to tę zaletę, że można później zmienić przekrój obrazu. Oznacza to, że można nie tylko powiększać, ale także pomniejszać oryginalny fragment obrazu.

iphone

Tryb nocny

Podobnie jak w przypadku Deep Fusion, tryb nocny nie jest niezależnym trybem kamery, lecz funkcją, która jest automatycznie aktywowana lub oferowana, gdy tylko warunki oświetleniowe są szczególnie złe. Aktywny lub dostępny tryb nocny można rozpoznać po małej okrągłej ikonie w lewym górnym rogu aplikacji aparatu. Jeśli ta ikona jest żółta, tryb jest aktywny, jeśli ikona jest biała, tryb nocny jest dostępny, ale nie jest automatycznie aktywny.

W zależności od warunków oświetleniowych i innych czynników, takich jak stabilne trzymanie iPhone'a lub użycie statywu, tryb nocny automatycznie dobiera idealny czas naświetlania, który jest wyświetlany w sekundach.

Czas naświetlania można także ręcznie zwiększać lub zmniejszać, a tryb nocny można tymczasowo wyłączyć dla odpowiednich zdjęć. Ręczne wydłużanie czasu naświetlania do maksimum nie zawsze prowadzi do lepszych rezultatów. Należy o tym pamiętać.

Szybkie przełączanie między trybami wideo przez stuknięcie

Od iOS 13.2 można teraz szybko i łatwo przełączać się między różnymi trybami wideo, a dokładniej rozdzielczościami i liczbą klatek na sekundę, bezpośrednio w standardowej aplikacji aparatu. Wystarczy stuknięcie w wyświetlacz trybu. Wcześniej, aby wybrać żądany tryb przechwytywania wideo, zawsze trzeba było przejść do ustawień iOS.

Jednak użytkownicy, którzy często potrzebują lub chcą przełączać się między różnymi trybami, będą zazwyczaj korzystać z bardziej profesjonalnej aplikacji aparatu od dostawcy zewnętrznego, ponieważ standardowa aplikacja aparatu w systemie iOS jest celowo przycięta, aby zapewnić pełną automatyzację. Niemniej jednak, ta mała aktualizacja jest długo oczekiwana i przydatna.

Aby przełączać się między różnymi rozdzielczościami i liczbą klatek na sekundę, wystarczy dotknąć wyświetlacza przy prawej dolnej lub górnej krawędzi w trybie wideo aplikacji aparatu (patrz zrzut ekranu powyżej).

Tryb portretowy dla wszystkiego

Pierwotnie tak zwany tryb portretowy był możliwy tylko z teleobiektywem aparatu. Ale w iPhone 11 i iPhone 11 Pro możesz również użyć aparatu szerokokątnego do zdjęć portretowych ze specjalną głębią ostrości.

Efekt głębi ostrości możesz także zastosować nie tylko do twarzy, ale także do zwierząt i przedmiotów. Możesz też ustawić punkt ostrości ręcznie, po prostu stukając. Czasami jednak uzyskasz lepsze rezultaty niż w przypadku korzystania z automatycznego rozpoznawania obiektów.

Korzystanie z aplikacji innych firm

Jak już wspomniano, standardowa aplikacja aparatu w systemie iOS jest przeznaczona do całkowicie automatycznego działania. Jedyne ustawienia, które można wykonać bezpośrednio w aplikacji, to ręczne ustawienie punktu ostrości i ekspozycji. Aplikacja powinna być jak najłatwiejsza w obsłudze dla szerokiej społeczności użytkowników, zgodnie z mottem: "Point and Shoot".

Ci, którzy wolą bardziej specjalistyczne funkcje, a także ustawienia ręczne, mają dostęp do licznych aplikacji do aparatu innych firm, które Apple również chętnie promuje w App Store, w swoich sklepach detalicznych i na imprezach. Programiści mają bezpośredni dostęp do systemu kamery i mogą dzięki temu tworzyć kompleksowe aplikacje, które są czymś więcej niż tylko standardową aplikacją aparatu w innym opakowaniu. Przykłady obejmują aplikację wideo FiLMiC Pro, której Apple podarował cenny czas sceniczny na swojej ostatniej imprezie iPhone'a, oraz aplikację fotograficzną Spectre, którą Apple nazwał aplikacją roku 2019 na iPhone'a zaledwie kilka tygodni temu.

Oto kilka godnych polecenia aplikacji do obsługi aparatu, z których osobiście korzystam od wielu lat i do dziś można je znaleźć na moim iPhonie 11 Pro Max:

ProCam

ProCam to godna polecenia aplikacja do fotografii manualnej, fotografii nocnej i długiego czasu naświetlania.

Halide

Halide to wielokrotnie nagradzana aplikacja do aparatu, która oferuje zrównoważone połączenie ręcznych i automatycznych funkcji aparatu. Jest zoptymalizowana pod kątem fotografii w formacie RAW i oferuje inne funkcje, aby zapewnić maksymalną jakość zdjęć w każdej sytuacji.

Spectre

Aplikacja Spectre została stworzona przez tych samych programistów co Halide i jest przeznaczona do długich ekspozycji, nie tylko do zdjęć nocnych, ale także do zdjęć dziennych.

Lightroom

Aplikacja Lightroom firmy Adobe jest przede wszystkim potężnym programem do edycji zdjęć, ale oferuje również bardzo ciekawą funkcję aparatu do zdjęć HDR.

NightCap

Jak sama nazwa wskazuje, NightCap specjalizuje się w fotografii nocnej i jest jedną z najlepszych opcji do fotografowania w krytycznych warunkach oświetleniowych. Możliwa jest fotografia RAW i astrofotografia.

SkyFlow

Chociaż standardowa aplikacja aparatu oferuje również funkcję poklatkową, SkyFlow oferuje znacznie więcej opcji ustawień i ręcznych ustawień aparatu. Dodatkowo zintegrowany jest edytor do konwersji i edycji nagrań poklatkowych na filmy.

ProMovie

Godną polecenia alternatywą dla FiLMiC Pro dla entuzjastycznych producentów wideo jest ProMovie. Ręczne ustawienia kamery, w tym ręczne ustawianie ostrości i wyższe formaty plików dla najwyższej jakości wideo.

FiLMiC Pro

FiLMiC Pro jest preferowaną aplikacją kamery wideo dla wielu użytkowników Pro. Całe filmy i teledyski zostały nagrane za pomocą tej aplikacji, w tym najnowszy hit Lady Gagi, Stupid Love.

FiLMiC DoubleTake

DoubleTake to aplikacja do obsługi wielu kamer, która umożliwia jednoczesne nagrywanie dwóch filmów Full HD za pomocą dwóch kamer na obecnych modelach iPhone'a (iPhone 11, iPhone 11 Pro i iPhone 11 Pro Max).

Inteligentne etui Apple z baterią

Na koniec polecam przyjrzeć się etui Apple Smart Battery Case dla iPhone'a 11, iPhone'a 11 Pro i iPhone'a 11 Pro Max. W przeciwieństwie do Smart Battery Cases dla starszych modeli, te dla linii iPhone'ów wprowadzonych w 2019 roku mają dedykowany przycisk aparatu. Pozwala to nie tylko na uruchomienie standardowej aplikacji aparatu iOS, gdy iPhone jest w trybie uśpienia, ale przycisk służy również jako spust.

Ponadto, Apple Smart Battery Cases przedłużają żywotność baterii obecnych modeli iPhone'a nawet o 50 procent, co jest całkiem przydatne podczas dłuższych wycieczek, wyjazdów wakacyjnych lub polowań motywacyjnych. Nie zapominajmy, że etui służą również jako pokrowce ochronne i łączą w ten sposób trzy funkcje.