Co decyduje o świetnej ścieżce dźwiękowej filmu?

Udostępnij:

W życiu liczy się coś więcej niż eksplozje! Co więc składa się na prawdziwe wielokanałowe arcydzieło?

Kiedy mówimy o "wspaniałym kinie domowym", łatwo pomyśleć, że mówimy tylko o "głośnym" kinie domowym. Częściowo wynika to z tego, kiedy prezentujemy nasz system. Mamy tendencję do sięgania po filmy wypełnione wybuchami i eksplozjami, aby pokazać, co potrafi nasz sprzęt. W rzeczywistości, każdy film nagrany z dźwiękiem zyskuje dzięki dobrze opracowanej i przemyślanej ścieżce dźwiękowej, a z kolei te ścieżki dźwiękowe zyskują na odtwarzaniu na dobrym systemie kina domowego. Oto co sprawia, że wielokanałowy dźwięk jest wybitny.

Dopasowanie tonalne

Po pierwsze i najważniejsze, ścieżka dźwiękowa musi pasować do tonacji filmu. W niektórych przypadkach jest to dość oczywiste; eksplozje nie powinny brzmieć jak kaszel, a zderzenia pojazdów muszą obrazować DUŻĄ siłę uderzenia. Ale jest w tym coś więcej, kino kameralne potrzebuje ścieżki dźwiękowej, która jest proporcjonalna. Miękkie stąpnięcie stopy na desce podłogowej nie powinno na przykład niepokoić subwoofera. Dźwięk powinien zawsze uzupełniać obrazy na ekranie.

Na poziomie minutowym oznacza to również, że to, co jest na ekranie, musi być zawsze w centrum uwagi ścieżki dźwiękowej. Kuszące jest wykorzystanie kanałów surround do wpompowania energii do pomieszczenia, ale jeśli nie jest ona związana z tym, co jest na ekranie, to tylko rozprasza uwagę! Jeśli coś jest odtwarzane przez tylne kanały, czy kieruje się to w stronę naszego ekranu, czy bezpośrednio odnosi się do czegoś na ekranie - tworząc poczucie przestrzeni, w której znajduje się scena, na przykład? Jeśli dźwięk jest tam i nie pasuje do żadnej z tych rzeczy, istnieje duże prawdopodobieństwo, że raczej rozprasza uwagę, niż jest komplementem.

Dialogi

Jest to szczególnie ważne w przypadku dialogów. Ścieżka dźwiękowa musi zapewniać, że gdy cokolwiek innego dzieje się w tym samym czasie, zawsze można usłyszeć i zrozumieć, co jest mówione na ekranie (chyba że jest to zamierzone). Będzie to zawsze wspierane przez dobry kanał centralny, który może nadać sens informacji.

Dobre ścieżki dźwiękowe radzą sobie z tym tak dobrze, że nawet tego nie zauważysz, ale jest wiele złych przykładów, gdzie dialogi gubią się w miksie i zmieniają film. Dialogi są zwykle jedną z pierwszych rzeczy, które cierpią, gdy film jest odtwarzany w telewizji w porównaniu z jego odpowiednikiem na Blu-Ray.

Głosy zajmują specjalne miejsce w ścieżkach dźwiękowych także z innych powodów. Nawet jeśli film wypełniony jest kosmitami, potworami i istotami z innego świata, ludzki głos działa jak punkt zaczepienia do rzeczywistości. To dźwięk, który jest zakorzeniony w naszej świadomości od tysięcy lat. Ścieżka dźwiękowa musi operować głosami w taki sposób, aby były one natychmiast wiarygodne. W przypadku wielkich gwiazd, które widzieliśmy w wielu filmach, wiemy jak brzmią, nawet na poziomie podświadomości. Ważne jest, aby ścieżka dźwiękowa dobrze to oddawała. 

Zobacz także: Na co zwracać uwagę wybierając kino domowe?

mikser do miksowania dźwięku

Efekty dźwiękowe i ścieżka dźwiękowa

W filmach opartych na rzeczywistości jest więcej dźwięków, które muszą być nagrane wiarygodnie i z odpowiednią skalą. W dawnych hollywoodzkich filmach żartowano, że każdy samochód na ekranie ma taką samą ścieżkę dźwiękową, nawet jeśli jest to wózek golfowy. W dzisiejszych czasach wkłada się wiele wysiłku w to, aby efekty dźwiękowe były przekonujące i dobrze nagrane.

Ostatecznym składnikiem ścieżki dźwiękowej, który może przechylić ją z dobrej na wprost niesamowitą, jest partytura. Czy Park Jurajski byłby tak uwielbianym klasykiem, gdyby nie jego opadająca szczęka, niesamowita ścieżka dźwiękowa autorstwa Johna Williamsa? To dyskusje na inny dzień, ale masz pomysł! Muzyka musi być pracował w ścieżce dźwiękowej filmu bardzo ostrożnie. Ponownie, musi komplementować poziomy i informacje na ekranie w tym czasie. Bez względu na to, czy partytura została nagrana z użyciem instrumentów orkiestrowych, czy na przykład zespołu rockowego, jest to kolejny zestaw "stałych dźwięków referencyjnych", które muszą być prawidłowo obsługiwane, aby brzmiały przekonująco. Rezultaty są zawsze więcej niż warte wysiłku!

W gruncie rzeczy ścieżka dźwiękowa to układanka wymagań i koncepcji, które trzeba poskładać w całość, aby działała. Wysiłek jest więcej niż wart, ponieważ dodatkowy realizm i zanurzenie, że niesamowite soundtrack może przynieść do filmu jest coś, co jest ogromnie korzystne dla końcowego filmu. W rękach dobrej jakości systemu, rezultaty są oszałamiające i znaczą o wiele więcej niż tylko nadanie eksplozji odpowiedniego brzmienia. Film zawsze opierał się na wizualizacjach, ale tylko wtedy, gdy cały pakiet jest wykonany prawidłowo, rezultaty mogą być absolutnie ogromne!