Czy warto zainwestować w folię ochronną na smartfon lub tablet?

Udostępnij:


Sprawdź ofertę szkieł ochronnych i etui

Szkło ochronne Hama Szkło ochronne na aparat do telefonu iPhone 11 Kup teraz
Szkło hartowane Hama Szkło ochronne Premium Crystal do iPhone XS Max / 11 Pro Max Kup teraz
Etui na telefon Hama Finest Feel do iPhone 14 Plus czerwone Kup teraz

Posiadacze smartfonów i telefonów komórkowych często zastanawiają się nad tym, czy na ekran urządzenia, z którego korzystają, można założyć folię ochronną. Każdy z nas zdaje sobie doskonale sprawę z tego, że jest ona w stanie ochronić wyświetlacz przed zarysowaniami. Czy jednak warto z niej korzystać?

Dla kogo przeznaczona jest folia ochronna?

Nie każdy jest estetą, nie każdy więc podchodzi tak samo krytycznie do drobnych zarysowań na powierzchni telefonu komórkowego. Dość popularne jest wychodzenie z założenia, że telefon i tablet to po prostu urządzenia robocze, które mają, przede wszystkim, spełniać powierzone im funkcje, a nie dobrze wyglądać. Jeśli zatem i nas charakteryzuje takie podejście do sprzętu, zakup folii okaże się zbyteczny. Jeśli jednak zależy nam na tym, aby sprzęt, na który wydaliśmy dużo pieniędzy, wyglądał zawsze idealnie, najlepiej kupić folię ochronną, a następnie założyć ją.

Gorilla Glass – szkoło idealne?

Wielu posiadaczy smartfonów i tabletów podkreśla, że folia akurat im nie jest potrzebna, jej funkcje spełnia bowiem szkło Gorilla Glass i robi to znakomicie. Czy jednak rzeczywiście, można polegać na nim bez względu na okoliczności. Okazuje się, że nie zawsze musi tak być. To prawda, szkło to imponuje swoją odpornością na zarysowania. Nawet ono jednak nie jest niezniszczalne. Można na nie liczyć, jeśli w tej samej kieszeni nosimy telefon i klucze, już jednak drobinki piasku, mimo swojego niepozornego wyglądu, są w stanie je zarysować.

Zabezpieczenie ekranu telefonu

Nie zaskakuje to zresztą, jeśli uświadomimy sobie, że jednym ze składników piasku jest kwarc. To jeden z najtwardszych minerałów, jakie można spotkać na naszej planecie, nic więc dziwnego, że nawet najsolidniejsze szkło nie musi stanowić dla niego poważniejszego wyzwania. Jeśli więc w kieszeni ze smartfonem znajduje się choć trochę piasku, drobne ryski są tylko kwestią czasu. Jeśli zatem planujemy zabierać ze sobą tablet lub telefon na plażę, może się okazać, że folia na jego ekranie będzie znacznie większym gwarantem bezpieczeństwa urządzenia.

Folia a czułość ekranu na dotyk

Przeciwnicy folii mają mocne argumenty przemawiające za tym, aby z niej zrezygnować. Jeden z najczęściej powtarzających się mówi o tym, że obniża ona czułość wyświetlacza na komendy dotykowe. Okazuje się, że nie jest to wcale zarzut pozbawiony uzasadnienia. Nawet bardzo cienki obiekt, jeśli zostanie naklejony na ekran, przyczynia się do tego, że pomiędzy nim i warstwą dotykową pojawia się dodatkowa przestrzeń. Oczywiście, im grubsza jest folia, tym mniej podatny na dotyk jest ekran. Problem pojawia się zresztą także wtedy, gdy folia nie jest wcale gruba, charakteryzuje się jednak niską jakością. Niektóre tanie folie sprawiają, że obsługa telefonu staje się prawdziwym wyzwaniem, nic więc dziwnego, że ich nabywcy szybko zrażają się do takich rozwiązań.

Naklejanie folii

Naklejanie folii na telefon nie jest zawsze prostym zadaniem. Pamiętać musimy, między innymi, o tym, że ekran powinien być starannie wyczyszczony. Co więcej, konieczne jest staranie się, aby ani jedna drobinka kurzu nie trafiła wtedy na wyświetlacz. Każde takie zanieczyszczenie sprawia przecież, że na powierzchni telefonu pojawiają się bąbelki powietrza. Nie wyglądają one estetycznie, a do tego, korzystanie z ekranu staje się z ich powodu trudniejsze. Nic więc dziwnego, że wiele osób przygotowujących się do nakładania folii, kupuje kilka ich egzemplarzy.