Tanie ładowarki i kable USB mogą być niebezpieczne i powodować urazy

Udostępnij:


Sprawdź ofertę szkieł ochronnych i etui

Szkło ochronne Hama Szkło ochronne na aparat do telefonu iPhone 11 Kup teraz
Szkło hartowane Hama Szkło ochronne Premium Crystal do iPhone XS Max / 11 Pro Max Kup teraz
Etui na telefon Hama Finest Feel do iPhone 14 Plus czerwone Kup teraz

 

Od wielu lat korzystamy z wygody ładowania naszych iPhonów, iPadów lub iPodów z łatwością, dzięki tanim i obfitym, dostępnym w sklepach zapasowym ładowarkom i kablowi USB. Jest jednak minusem kupowania tych generycznych ładowarek i kabli USB w droższych, oficjalnych wersjach - mogą one stanowić poważne zagrożenie nie tylko dla naszych urządzeń, ale i dla nas samych. Tanie kable i ładowarki USB mają tendencję do zaliczania się do kategorii "wadliwych produktów", dlatego ważne jest, aby uświadomić sobie zagrożenia, aby uniknąć zranienia lub spowodowania śmiertelnego wypadku.


Niebezpieczeństwa związane z tanimi ładowarkami i kablami USB
Tanie i generyczne ładowarki i kable USB można znaleźć w sklepach typu convenience oraz na stronach internetowych takich jak eBay już od 1 dolara. Ale kiedy coś jest dostępne za tak niską cenę, trzeba się zastanawiać, czy w trakcie procesu produkcyjnego nie dochodzi do cięć kosztów. A te tanie ładowarki USB stwarzają bardzo poważne niebezpieczeństwa, w tym:

Ryzyko pożaru
W raporcie PCWorld stwierdza się, że Japońska Agencja ds. Konsumentów odnotowała w 2014 r. prawie 100 przypadków zadymienia, pożaru lub przegrzania z udziałem ładowarek do smartfonów i kabli. W jednym z nich osoba została lekko ranna w pożarze po użyciu ładowarki do smartfonów Topland, która została sprzedana w sklepie spożywczym. Ładowarki te zostały wycofane z użytku w lipcu tego samego roku i dotyczyły 224.000 innych urządzeń. Ładowarki zawierały akumulatory litowo-jonowe, które były związane z przegrzaniem i pożarem. Ponadto, rzeczniczka Narodowego Instytutu Technologii i Oceny (NITE) zwraca uwagę, że "Zaciski wewnątrz złączy mogą być skręcone lub zdeformowane i przerywać przepływ prądu. Pot, płyny i drobne zanieczyszczenia lub kurz mogą również powodować zwarcia i pożar". Ogólnie rzecz biorąc, tanie ładowarki i kable telefoniczne są postrzegane jako zagrożenie pożarowe w Japonii, ponieważ mogą się niebezpiecznie przegrzewać, gdy są używane do ładowania smartfonów i tabletów, a także powodować pożar, gdy są przechowywane w zakurzonych i wilgotnych miejscach.
Porażenie prądem elektrycznym
Według raportu Sydney Morning Herald, kobieta z Sydney zmarła od widocznego porażenia prądem po użyciu niemarkowej ładowarki do telefonu USB zakupionej na przedmieściach Campsie. Kobieta miała na sobie słuchawki i trzymała laptopa w chwili śmierci i została znaleziona z oparzeniami na uszach i klatce piersiowej, co sugeruje porażenie prądem. Ładowarki, tablice rozdzielcze i adaptery podróżne sprzedawane przez stoisko w Campsie nie miały oznaczeń australijskich norm bezpieczeństwa, takich jak producent i numer seryjny. Nie były również certyfikowane do sprzedaży w tym kraju. Ten incydent podkreśla niebezpieczeństwa związane z używaniem niecertyfikowanych kabli telefonicznych i ładowarek ściennych AC. Płacenie kilku dodatkowych dolarów za certyfikowaną, markową ładowarkę, która spełnia australijskie normy bezpieczeństwa, ma nie tylko sens w dłuższej perspektywie, ale potencjalnie może również uratować Twoje życie.
Inżynier i bloger Ken Shirriff z Righto pisze, że ładowarki i kable telefoniczne USB, które są produkowane w Chinach lub Hongkongu i sprzedawane za kilka dolarów, mają zazwyczaj niskiej jakości komponenty wewnętrzne i nie są zbudowane według tych samych standardów co oficjalne i markowe ładowarki i kable USB. Fałszywe ładowarki telefoniczne dostarczają tylko połowę ładowarki wzmacniacza i mocy wyjściowej, którą rzekomo oferują, co stanowi zagrożenie zarówno dla Ciebie, jak i Twojego telefonu. Ładowarka ma w środku setki woltów, więc jeśli nie ma zainstalowanej odpowiedniej izolacji, może spowodować porażenie prądem.

Uszkodzenia urządzeń
Nowy kabel USB firmy Apple, "piorunochron", jest wykonany z układem uwierzytelniającym, który został zaprojektowany przez innych producentów w celu zapewnienia działania własnych kabli piorunowych. Niektórzy bezimienni producenci sprzedają również własne "kable z piorunami" za zaledwie kilka dolarów. Raport Redmond Pie stwierdza jednak, że kable z piorunami pochodzącymi od osób trzecich mogą uszkodzić lub usmażyć części iPhone'a lub tabletu iPad'a, albo zabić jego baterię. Wiele piorunochronów innych firm używa również niskiej jakości przewodów, które nie są odpowiednio ekranowane, co oznacza, że mogą się łatwo złamać i spowodować porażenie prądem. Co więcej, firma naprawcza MendMyi donosi, że wysokie skoki napięcia wejściowego tanich ładowarek mogą uszkodzić iPhone'a układ ładowania USB, co powoduje, że urządzenie jest nieładowalne.
Wspólne cechy tanich ładowarek i kabli USB
Poza tym, że są to produkty generyczne, wyprodukowane w Chinach i kosztujące zaledwie kilka dolarów, tanie ładowarki i kable USB często posiadają następujące cechy:

Są one nieprawidłowo ocenione i nie mają wystarczającej ochrony przed przeciążeniem. Na przykład, mogą one oferować 10 W, ale mogą bezpiecznie dostarczać tylko 5 W. Oznacza to wolniejsze ładowanie i możliwość przegrzania w przypadku przeciążenia ładowarki przez urządzenie.
Specyfikacja komponentów elektronicznych jest istotnym aspektem bezpieczeństwa projektu, więc jeśli nie są one określone, może to mieć potencjalnie niebezpieczne konsekwencje.
Odległość pomiędzy wejściem napięciowym a wyjściem może być mniejsza niż 1 mm.Jest to tylko ułamek zalecanej bezpiecznej odległości 3-4 mm. Może to potencjalnie spowodować śmiertelne zagrożenie porażeniem prądem elektrycznym.
Posiadają one ogromne skoki, a poziomy napięcia zmieniają się dziko wraz ze szczytami powyżej 6 V i rynnami poniżej 4 V. Wysokie skoki napięcia wejściowego mogą uszkodzić wrażliwe wewnętrzne elementy elektroniczne urządzenia.
Ich wysoki poziom hałasu utrudnia korzystanie z ekranu dotykowego podczas ładowania urządzenia. Innymi słowy, szumy pochodzące z taniej ładowarki zakłócają czułą elektronikę, która mierzy pozycję palca na ekranie.
Składanie wniosku o odszkodowanie za obrażenia ciała
Jeśli mieszkasz w Wiktorii i doznałeś urazu w wyniku użycia taniej/ogólnej ładowarki USB i kabla, zarówno w domu jak i w pracy, możesz złożyć wniosek o odszkodowanie za obrażenia u doświadczonego prawnika z HCA. Przeanalizujemy Twoją sytuację i ustalimy, czy kwalifikujesz się do otrzymania odszkodowania, a jeśli tak, to na pewno będziemy niestrudzenie pracować, aby zapewnić Ci sprawiedliwe odszkodowanie.