Zapoznaj się z zaletami i zastosowaniami kabli USB

Udostępnij:


Sprawdź ofertę szkieł ochronnych i etui

Szkło ochronne Hama Szkło ochronne na aparat do telefonu iPhone 11 Kup teraz
Szkło hartowane Hama Szkło ochronne Premium Crystal do iPhone XS Max / 11 Pro Max Kup teraz
Etui na telefon Hama Finest Feel do iPhone 14 Plus czerwone Kup teraz

Prawdopodobnie jedną z największych i najbardziej zdumiewających innowacji dnia dzisiejszego jest Universal Serial Bus lub USB. Urządzenie to pozwala na łatwą obsługę, przechowywanie i dostęp do danych w dowolnym czasie i miejscu, o ile dostępne są kompatybilne urządzenia. Z kolei kable USB to kable, które są popularnie stosowane do gromadzenia, przesyłania i przechowywania danych z jednego urządzenia do drugiego.

Zrozumienie sposobu korzystania z kabla USB

W większości przypadków kable USB są podłączane do jednostek komputerowych bezpośrednio do urządzeń peryferyjnych, takich jak telefony komórkowe, aparaty fotograficzne, kamery i drukarki/skanery. Głównym celem tych kabli jest skuteczne, szybkie i prawidłowe gromadzenie lub przesyłanie danych z jednego urządzenia do drugiego. Na przykład, jeśli chcesz przenieść obrazy zapisane na swoim smartfonie, wszystko co musisz zrobić, to zdobyć kabel USB, podłączyć jego prawy koniec do telefonu komórkowego, a drugi do komputera lub laptopa. Za pomocą kilku kliknięć zarówno z telefonu, jak i z komputera, możesz w prosty sposób zezwolić na kontynuację procesu transferu. Zarówno telefon, jak i komputer powiadomią Cię, że kabel został podłączony i będziesz musiał wyrazić zgodę lub kliknąć OK. Transfer danych trwa zazwyczaj od kilku sekund do kilku minut, w zależności od wielkości przesyłanych danych lub szybkości komputera.

Kable USB mogą być również używane do podłączenia drukarki/skanera do komputera, jeśli chcesz zeskanować dokumenty, które mają być zapisane na komputerze, lub do drukowania dokumentów bezpośrednio z komputera na papier. Kable te są przydatne przy podłączaniu telefonu komórkowego, jak również drukarki (jeśli jest ona na tyle zaawansowana, że posiada funkcję pozwalającą na bezpośrednie drukowanie bez konieczności ładowania). To samo dotyczy aparatów fotograficznych, wystarczy podłączyć kable USB do drukarki i można łatwo skopiować zapisane obrazy. Dzięki kamerze możesz użyć kabla USB do wgrania nagrania wideo do komputera w celu łatwego wgrania go na portale społecznościowe lub w celu łatwego przechowywania.

Korzyści z używania kabli USB

Jedną z głównych zalet stosowania kabli USB jest możliwość przenoszenia większej ilości informacji na sekundę (12 mb/s) niż w przypadku kabli równoległych (115 kb/s). Oznacza to szybszy transfer danych. Kolejną zaletą kabla USB jest to, że jego port jest mniejszy od portu kabla równoległego. Dzięki temu producenci komputerów mogą wydajnie tworzyć cieńsze i bardziej kompaktowe laptopy lub komputery przenośne.

Jeśli jesteś wielozadaniowcem lub jeśli musisz podłączyć dwa lub więcej urządzeń do komputera lub laptopa, na pewno spodoba Ci się korzystanie z koncentratora. Pozwala to na podłączenie wielu urządzeń do jednego portu USB w komputerze. Za pomocą kabla równoległego do portu można podłączyć tylko jedno urządzenie.

Kolejną dobrą zaletą kabli USB jest to, że mogą być używane do ładowania gadżetów, takich jak telefony komórkowe i tablety, co jest zdolność, że równoległe kable brakuje. Wystarczy podłączyć ładowarkę USB do odpowiedniego portu w telefonie, a drugi koniec należy podłączyć do portu USB komputera; proces ładowania rozpoczyna się przy odpowiednim poborze mocy z komputera, który jest efektywnie przesyłany do telefonu.

Biorąc pod uwagę wszystkie zalety i zastosowania kabli USB, nie powinno dziwić, że są to obecnie bardziej popularne opcje połączeń niż kable równoległe.