Zdrowe używanie słuchawek: Jak głośno i jak długo?

Udostępnij:


Sprawdź ofertę szkieł ochronnych i etui

Szkło ochronne Hama Szkło ochronne na aparat do telefonu iPhone 11 Kup teraz
Szkło hartowane Hama Szkło ochronne Premium Crystal do iPhone XS Max / 11 Pro Max Kup teraz
Etui na telefon Hama Finest Feel do iPhone 14 Plus czerwone Kup teraz


W miarę jak nasze społeczeństwo i kultura stają się coraz bardziej powiązane poprzez technologię, wzrasta wykorzystanie słuchawek. Słuchawki pozwalają ludziom cieszyć się muzyką i prowadzić rozmowy z dowolnego miejsca i czasu. Nie można przecenić łatwości korzystania ze słuchawek i mobilności, na jaką ich stać. Jest to szczególnie prawdziwe obecnie, ponieważ nasze społeczeństwo spędza więcej czasu z wirtualnymi spotkaniami i słuchawkami podczas pandemii COVID-19. Pomimo wygody korzystania ze słuchawek i zwiększonej użyteczności, pojawiły się pytania o bezpieczeństwo użytkowania. Istnieje coś takiego jak zdrowe używanie słuchawek, trzeba tylko wiedzieć o bezpiecznych poziomach dźwięku i kiedy zrobić sobie przerwę od słuchawek.

Jak dźwięk powoduje ubytek słuchu?
Czy dźwięk nie ma stanowić narzędzia komunikacji i świadomości naszego otoczenia? Tak, dźwięk jest niezbędnym sposobem komunikacji, który również kieruje nas do naszego otoczenia; jednak ucho wewnętrzne jest bardzo wrażliwe na równowagę dźwięków, które odbiera. W uszach znajdują się tysiące komórek, z których część ma niewiele włosowatych struktur zwanych komórkami włosowatymi, które są odpowiedzialne za przekazywanie dźwięku z uszu z powrotem do mózgu, gdzie jest on dalej przetwarzany. Nadmiar dźwięku może spowodować trwałe uszkodzenie tych komórek, co przerywa mechanizm przekazywania dźwięku. Uszkodzenie może nastąpić również w wyniku połączenia komórek włosowatych z komórkami nerwowymi, które mogą zostać przerwane przez nadmiar dźwięku, nawet jeśli komórki włosowate pozostają normalne. Krótko mówiąc, jedna rzecz jest jasna: zbyt głośny dźwięk jest szkodliwy.

Jak głośno jest za głośno?
CDC posiada szczegółowe informacje na temat różnych codziennych doświadczeń i związanego z nimi poziomu głośności, czyli decybeli (dB). Jedną z ważnych rzeczy, na które należy zwrócić uwagę, rozważając użycie słuchawek, jest to, że osobiste urządzenia do odsłuchu są dostrojone do maksymalnego poziomu głośności wynoszącego około 105 do 110 dB. Dla porównania, narażenie na dźwięk o poziomie powyżej 85 dB (równym poziomowi dźwięku kosiarki do trawy lub dmuchawy do liści) może spowodować ewentualne uszkodzenie ucha przy narażeniu przez ponad dwie godziny, natomiast narażenie na dźwięk o poziomie 105 do 110 dB może spowodować uszkodzenie w ciągu pięciu minut. Dźwięk o poziomie poniżej 70 dB najprawdopodobniej nie spowoduje znaczących uszkodzeń uszu. Jest to ważne, ponieważ maksymalna głośność osobistych urządzeń słuchowych przekracza próg, przy którym następuje uszkodzenie (zarówno u dzieci, jak i u dorosłych)! Ważne jest, abyś jako słuchacz zdawał sobie sprawę, że większość urządzeń może być w rzeczywistości używana w sposób szkodliwy. Ostatecznie, osobiste urządzenia do słuchania powinny być wygodne dla słuchacza.

Jak długo jest za długo?
Oprócz głośności, czas ekspozycji na dźwięk jest ważnym czynnikiem, który przyczynia się do ewentualnego uszkodzenia ucha. Mówiąc wprost, głośniejsze dźwięki mogą spowodować większe szkody przy mniejszej ekspozycji. Administracja Bezpieczeństwa i Zdrowia w Pracy (OSHA) nakazuje, aby pracodawcy oferowali ochronę słuchu pracownikom o uśrednionym narażeniu 85 dB przez ponad osiem godzin. Choć brzmi to jak długi czas, używanie słuchawek przy nieco wyższym poziomie dźwięku może spowodować uszkodzenie słuchu w czasie krótszym niż jedna godzina, łatwo sobie wyobrazić słuchanie muzyki ze słuchawkami przez godzinę lub dłużej. Co ważne, słuchanie na komfortowym poziomie powinno być bezpieczne przez nieograniczony czas, choć ważne jest, aby zrównoważyć czas trwania użytkowania z głośnością ekspozycji.

Sugestie dotyczące bezpiecznego słuchania
Nasze uszy mogą zostać uszkodzone przez nadmiar dźwięku, a połączenie nadmiaru dźwięku i czasu ekspozycji przyczynia się do potencjalnych problemów ze słuchem. Oto kilka sugestii dotyczących zdrowych nawyków słuchowych.

Bądź świadomy, jak długo słuchasz i jak głośny jest dźwięk.
Po dłuższych sesjach słuchowych rób przerwy i pamiętaj, aby słuchać na komfortowym poziomie.
Bądź przygotowany. Jeżeli zamierzasz wziąć udział w wydarzeniu, na którym istnieje prawdopodobieństwo długotrwałego występowania głośnych dźwięków (np. podczas koncertu lub imprezy sportowej), przynieś zatyczki do uszu lub słuchawki. Istnieje szereg dostępnych urządzeń, które oferują ochronę przed potencjalnie szkodliwą sytuacją, od prostych wkładek dousznych z pianki, poprzez słuchawki z właściwościami tłumiącymi hałas, aż po wkładki douszne, które można dostosować do indywidualnych potrzeb, wykonane przez audiologa.
Wreszcie, nie wahaj się porozmawiać z audiologiem lub otolaryngologiem o wszelkich pytaniach dotyczących użytkowania słuchawek lub bezpiecznego poziomu dźwięku. Zdrowie słuchu jest ważne i złożone, a my możemy pomóc Ci podjąć kroki w celu ochrony Twoich uszu podczas używania słuchawek.