Dlaczego powinieneś przełączyć się na USB-C Szybkie ładowanie

Udostępnij:


Sprawdź ofertę szkieł ochronnych i etui

Szkło ochronne Hama Szkło ochronne na aparat do telefonu iPhone 11 Kup teraz
Szkło hartowane Hama Szkło ochronne Premium Crystal do iPhone XS Max / 11 Pro Max Kup teraz
Etui na telefon Hama Finest Feel do iPhone 14 Plus czerwone Kup teraz

Podziel się tym stanowiskiem

Większość ładowarek telefonicznych to śmieci. Firmy takie jak Apple zawierają przestarzałe, powolne ładowarki USB z telefonami, które są zdolne do tak wiele więcej. A sprzedawcy detaliczni, od dziesiątków sprzedawców na Amazonce do wyświetlacza impulsowego w lokalnej aptece, nadal są jastrzębiącymi ładowarkami, które nie są dużo lepsze. Ale nie musi tak być.

Najnowsza generacja ładowarek do telefonów - z nowym portem ładowania o nazwie USB-C - jest wreszcie gotowa do powszechnego zastosowania. Są niezawodne i niedrogie, a co najważniejsze, szybkie. W rzeczywistości, jeśli używasz darmowej ładowarki Apple do iPhone'a, nowa ładowarka naładuje Twój telefon trzy razy szybciej. USB-C staje się także bardziej uniwersalnym standardem ładowania. Oto dlaczego powinieneś przełączyć się na USB-C i jak to zrobić.

Grafika przedstawiająca cztery rodzaje portów ładowania: USB-A, USB-C, Lightning i Micro-USB
Wszystkie cztery najczęściej używane porty do ładowania urządzeń mają nieco inne możliwości i prędkości ładowania.
Co jest innego w USB-C?
Po pierwsze, kilka podstaw. Port USB, który znasz od około 20 lat, to USB-A. Port jest prostokątny, a jeśli jesteś taki jak ja, to zawsze potrzeba co najmniej dwóch prób wciągnięcia kabla na prawą stronę. Drugi koniec połączenia może być USB-B (squarish rodzaj podłączyć do drukarki), Mini-USB (wspólne dla podłączania aparatów cyfrowych lat temu), Micro-USB (znajduje się na wszystko od bezprzewodowych słuchawek do smartfonów do e-czytników), lub specyficzne dla Apple (jak obecny port Lightning w iPhone'ach). Port USB Type-C, powszechnie określany jako USB-C, jest portem, który zastępuje wszystkie z nich. Symetryczne złącze z zaokrąglonymi końcówkami żyje na obu końcach przewodu i nie ma czegoś takiego jak "prawa strona do góry" - w każdym razie działa dokładnie tak samo.

Ale prawdziwa magia tkwi w tym, jak wiele więcej nowych portów USB-C jest w stanie zrobić. Zamiast ograniczać moc ładowania do około 12 watów, USB-C może zasilać urządzenia z mocą do 100 W. A nowe szybkości transferu danych, które przyspieszają działanie akcesoriów, takich jak zewnętrzne dyski twarde i sprzęt wideo, mogą w niektórych przypadkach być nawet 20-krotnie szybsze. USB-C może nawet współpracować z połączeniami wideo, np. z wyświetlaczami komputerowymi. Ale prędkości ładowania są tam, gdzie większość ludzi może uzyskać największą poprawę w tej chwili, bez wydawania fortuny.

Wykres pokazujący prędkość ładowania powyżej 30 (niebieski) i 60 (czerwony) minut. Ładowarki USBC18W są nieco szybsze niż USB-A 12 W i trzy razy szybsze niż 5 W ładowarki Apple.
Ładowarki o wyższej mocy szybciej napełnią baterię urządzenia. Kiedy zaczynasz od pustej baterii, iPhone XR w ciągu 30 minut przejdzie do zaledwie 17% na 5W ładowarce, ale 50% w tym samym czasie na 18W ładowarce USB-C. Ilustracja: Sarah MacReading
Które urządzenia najlepiej współpracują z USB-C?
Im większe urządzenie, tym lepsze ładowanie USB-C będzie Ci się wydawać. Najlepsza ładowarka USB-A może naładować duży tablet, taki jak iPad Pro, od 0 procent do tylko nieco ponad 10 procent w ciągu 30 minut. Ale jeśli używasz dobrego USB-C ładowarki i kabla, że iPad Pro może ładować do 45 W mocy, uderzając około 33 procent w ciągu 30 minut. Mniejsze urządzenia również dostrzegają korzyści, zwłaszcza gdy bateria jest słaba. Najnowsze iPhone'y i telefony z systemem Android mogą ładować się z mocą do 18 W, a nasze testy pokazują, że iPhone XR może osiągnąć od 0 procent do prawie 50 procent w zaledwie 30 minut z ładowarką USB-C i kablem USB-C-to-Lightning. (Nasza ulubiona ładowarka do telefonów USB, Anker PowerPort PD 2, posiada szybko ładujący się port USB-C, który może ładować z taką szybkością, a także standardowy port USB-A). To poważna różnica w stosunku do 35 procent, które może zrobić standardowa ładowarka 12 W.

Dzięki portom USB-C i ładowarkom można ładować coraz więcej laptopów. Choć nie korzystają one z szybszego ładowania w taki sam sposób jak urządzenia mobilne, to jednak korzystają z uniwersalnego charakteru USB-C. Nasze ulubione ładowarki USB-C do laptopów są znacznie tańsze niż specyficzne dla danej marki zamienniki, które sprzedały Apple, Dell i inne firmy. Ponadto, można ich używać nawet w przypadku przełączania laptopów lub marek komputerów. Nowe ładowarki mogą zapewnić moc 60 W lub więcej podczas ładowania MacBooka, laptopa Dell XPS lub Chromebooka.

A USB-C jest z natury inteligentny, więc zawsze możesz naładować urządzenie o niższej mocy - takie jak smartfon, który zazwyczaj szybko ładuje się z mocą 18 W - na ładowarkę o wyższej mocy, 45 W lub 60 W przeznaczoną do laptopów. Uniwersalny charakter portów USB-C sprawia, że są one idealne dla każdego, kto podróżuje z laptopem lub pracuje na jednym z nich poza tradycyjnym biurem - pojedyncza ładowarka lub bank zasilania może ładować każde urządzenie USB-C, od słuchawek po smartfony i laptopy.

Dlaczego Apple nie używa USB-C?
Teraz, gdy telefony i laptopy z systemem Android zaczęły korzystać z portów USB-C do przesyłania i ładowania danych, ostatnie wstrzymanie to iPhone. Mimo, że laptopy Apple wprowadziły przełącznik na USB-C, iPhone'y nadal mają wewnętrzny port Lightning i są wyposażone w ładowarki USB-A o niskim poborze mocy. Ale pomimo tego, że Apple szczypie grosz na dołączonych akcesoriach, każdy iPhone od iPhone'a 8 może ładować z prędkością USB-C, jeśli weźmiesz do ręki nową ładowarkę i kabel USB-C-to-Lightning. Akcesoria te zazwyczaj kosztują łącznie około 40 USD, ale mogą potroić szybkość ładowania. Podczas gdy darmowa ładowarka i kabel firmy Apple pozwalają uzyskać baterię iPhone'a XR od 0 procent do 17 procent w ciągu 30 minut, to przy ładowaniu przez USB-C bateria może wznieść się do około 50 procent w tym samym czasie. Plotka głosi, że Apple może w końcu uaktualnić swoją dołączoną ładowarkę z kolejną wersją iPhone'a jesienią 2019 roku. Firma prawdopodobnie nie będzie umieścić Lightning port z jego nędzy i przełączyć się na USB-C po stronie telefonu połączenia. Ale to nadal warto kupić nowe akcesoria i uzyskać korzyści z szybkiego ładowania, że iPhone może korzystać z już teraz.

Jak dokonać przejścia na USB-C?
Używanie USB-C do ładowania jest szybsze, bardziej przystępne cenowo i bardziej niezawodne niż kiedykolwiek. W Wirecutter coraz częściej polecamy akcesoria USB-C jako najlepsze opcje dla ładowarek telefonów, ładowarek samochodowych i banków zasilania. W zależności od używanego sprzętu, może się zdarzyć, że będziesz chciał wejść na USB-C, ponieważ kable są uszkodzone, a ładowarki nie działają, lub poszukać opcji, które mają oba typy portów.

Jeśli masz już laptopa USB-C - lub jeśli najprawdopodobniej kupisz go w przyszłym roku - jest to bezpieczny zakład, aby przejść all-in na USB-C ładowania teraz. Podoba nam się Nekteck 60W Type-C Wall Charger do laptopów lub iPad Pros-it zawiera nawet dobry kabel USB-C. A nowa szybka ładowarka Scosche PowerVolt ma dwa porty USB-C, które mogą zarówno szybko ładować smartfony. Jeśli masz mniejsze urządzenia, które nadal używają na przykład mikro-USB-wireless słuchawek i czytników elektronicznych - wystarczy, że weźmiesz do ręki kabel USB-C-to-Micro-USB.

Jeśli nie masz komputera, który ładuje się z USB-C i nie zamierzasz go kupić, nadal możesz przyspieszyć ładowanie telefonu za pomocą małej ładowarki, która zawiera połączenie portów USB-C i USB-A, takich jak Anker PowerPort PD 2. Nadal jednak musisz mieć przy sobie dwa rodzaje kabli: Zachowaj kable USB-C do najważniejszych urządzeń, takich jak telefon lub tablet, i kontynuuj używanie kabli USB-A do przesyłania danych lub ładowania starszych urządzeń.

W świecie, w którym powszechne stały się smartfony za 1000 dolarów i bezprzewodowe słuchawki za 200 dolarów, rzadko można znaleźć technologiczną pobłażliwość, która nie złamie banku. Przełączenie się na ładowanie przez USB-C może kosztować tylko około tyle, ile wyjście na kilka obiadów, ale czuje się to jak prawdziwy luksus.