Dlaczego powinieneś przełączyć się na USB-C Szybkie ładowanie

Udostępnij:

Podziel się tym stanowiskiem

Większość ładowarek telefonicznych to śmieci. Firmy takie jak Apple zawierają przestarzałe, powolne ładowarki USB z telefonami, które są zdolne do tak wiele więcej. A sprzedawcy detaliczni, od dziesiątków sprzedawców na Amazonce do wyświetlacza impulsowego w lokalnej aptece, nadal są jastrzębiącymi ładowarkami, które nie są dużo lepsze. Ale nie musi tak być.

Najnowsza generacja ładowarek do telefonów - z nowym portem ładowania o nazwie USB-C - jest wreszcie gotowa do powszechnego zastosowania. Są niezawodne i niedrogie, a co najważniejsze, szybkie. W rzeczywistości, jeśli używasz darmowej ładowarki Apple do iPhone'a, nowa ładowarka naładuje Twój telefon trzy razy szybciej. USB-C staje się także bardziej uniwersalnym standardem ładowania. Oto dlaczego powinieneś przełączyć się na USB-C i jak to zrobić.

Grafika przedstawiająca cztery rodzaje portów ładowania: USB-A, USB-C, Lightning i Micro-USB
Wszystkie cztery najczęściej używane porty do ładowania urządzeń mają nieco inne możliwości i prędkości ładowania.
Co jest innego w USB-C?
Po pierwsze, kilka podstaw. Port USB, który znasz od około 20 lat, to USB-A. Port jest prostokątny, a jeśli jesteś taki jak ja, to zawsze potrzeba co najmniej dwóch prób wciągnięcia kabla na prawą stronę. Drugi koniec połączenia może być USB-B (squarish rodzaj podłączyć do drukarki), Mini-USB (wspólne dla podłączania aparatów cyfrowych lat temu), Micro-USB (znajduje się na wszystko od bezprzewodowych słuchawek do smartfonów do e-czytników), lub specyficzne dla Apple (jak obecny port Lightning w iPhone'ach). Port USB Type-C, powszechnie określany jako USB-C, jest portem, który zastępuje wszystkie z nich. Symetryczne złącze z zaokrąglonymi końcówkami żyje na obu końcach przewodu i nie ma czegoś takiego jak "prawa strona do góry" - w każdym razie działa dokładnie tak samo.

Ale prawdziwa magia tkwi w tym, jak wiele więcej nowych portów USB-C jest w stanie zrobić. Zamiast ograniczać moc ładowania do około 12 watów, USB-C może zasilać urządzenia z mocą do 100 W. A nowe szybkości transferu danych, które przyspieszają działanie akcesoriów, takich jak zewnętrzne dyski twarde i sprzęt wideo, mogą w niektórych przypadkach być nawet 20-krotnie szybsze. USB-C może nawet współpracować z połączeniami wideo, np. z wyświetlaczami komputerowymi. Ale prędkości ładowania są tam, gdzie większość ludzi może uzyskać największą poprawę w tej chwili, bez wydawania fortuny.

Wykres pokazujący prędkość ładowania powyżej 30 (niebieski) i 60 (czerwony) minut. Ładowarki USBC18W są nieco szybsze niż USB-A 12 W i trzy razy szybsze niż 5 W ładowarki Apple.
Ładowarki o wyższej mocy szybciej napełnią baterię urządzenia. Kiedy zaczynasz od pustej baterii, iPhone XR w ciągu 30 minut przejdzie do zaledwie 17% na 5W ładowarce, ale 50% w tym samym czasie na 18W ładowarce USB-C. Ilustracja: Sarah MacReading
Które urządzenia najlepiej współpracują z USB-C?
Im większe urządzenie, tym lepsze ładowanie USB-C będzie Ci się wydawać. Najlepsza ładowarka USB-A może naładować duży tablet, taki jak iPad Pro, od 0 procent do tylko nieco ponad 10 procent w ciągu 30 minut. Ale jeśli używasz dobrego USB-C ładowarki i kabla, że iPad Pro może ładować do 45 W mocy, uderzając około 33 procent w ciągu 30 minut. Mniejsze urządzenia również dostrzegają korzyści, zwłaszcza gdy bateria jest słaba. Najnowsze iPhone'y i telefony z systemem Android mogą ładować się z mocą do 18 W, a nasze testy pokazują, że iPhone XR może osiągnąć od 0 procent do prawie 50 procent w zaledwie 30 minut z ładowarką USB-C i kablem USB-C-to-Lightning. (Nasza ulubiona ładowarka do telefonów USB, Anker PowerPort PD 2, posiada szybko ładujący się port USB-C, który może ładować z taką szybkością, a także standardowy port USB-A). To poważna różnica w stosunku do 35 procent, które może zrobić standardowa ładowarka 12 W.

Dzięki portom USB-C i ładowarkom można ładować coraz więcej laptopów. Choć nie korzystają one z szybszego ładowania w taki sam sposób jak urządzenia mobilne, to jednak korzystają z uniwersalnego charakteru USB-C. Nasze ulubione ładowarki USB-C do laptopów są znacznie tańsze niż specyficzne dla danej marki zamienniki, które sprzedały Apple, Dell i inne firmy. Ponadto, można ich używać nawet w przypadku przełączania laptopów lub marek komputerów. Nowe ładowarki mogą zapewnić moc 60 W lub więcej podczas ładowania MacBooka, laptopa Dell XPS lub Chromebooka.

A USB-C jest z natury inteligentny, więc zawsze możesz naładować urządzenie o niższej mocy - takie jak smartfon, który zazwyczaj szybko ładuje się z mocą 18 W - na ładowarkę o wyższej mocy, 45 W lub 60 W przeznaczoną do laptopów. Uniwersalny charakter portów USB-C sprawia, że są one idealne dla każdego, kto podróżuje z laptopem lub pracuje na jednym z nich poza tradycyjnym biurem - pojedyncza ładowarka lub bank zasilania może ładować każde urządzenie USB-C, od słuchawek po smartfony i laptopy.

Dlaczego Apple nie używa USB-C?
Teraz, gdy telefony i laptopy z systemem Android zaczęły korzystać z portów USB-C do przesyłania i ładowania danych, ostatnie wstrzymanie to iPhone. Mimo, że laptopy Apple wprowadziły przełącznik na USB-C, iPhone'y nadal mają wewnętrzny port Lightning i są wyposażone w ładowarki USB-A o niskim poborze mocy. Ale pomimo tego, że Apple szczypie grosz na dołączonych akcesoriach, każdy iPhone od iPhone'a 8 może ładować z prędkością USB-C, jeśli weźmiesz do ręki nową ładowarkę i kabel USB-C-to-Lightning. Akcesoria te zazwyczaj kosztują łącznie około 40 USD, ale mogą potroić szybkość ładowania. Podczas gdy darmowa ładowarka i kabel firmy Apple pozwalają uzyskać baterię iPhone'a XR od 0 procent do 17 procent w ciągu 30 minut, to przy ładowaniu przez USB-C bateria może wznieść się do około 50 procent w tym samym czasie. Plotka głosi, że Apple może w końcu uaktualnić swoją dołączoną ładowarkę z kolejną wersją iPhone'a jesienią 2019 roku. Firma prawdopodobnie nie będzie umieścić Lightning port z jego nędzy i przełączyć się na USB-C po stronie telefonu połączenia. Ale to nadal warto kupić nowe akcesoria i uzyskać korzyści z szybkiego ładowania, że iPhone może korzystać z już teraz.

Jak dokonać przejścia na USB-C?
Używanie USB-C do ładowania jest szybsze, bardziej przystępne cenowo i bardziej niezawodne niż kiedykolwiek. W Wirecutter coraz częściej polecamy akcesoria USB-C jako najlepsze opcje dla ładowarek telefonów, ładowarek samochodowych i banków zasilania. W zależności od używanego sprzętu, może się zdarzyć, że będziesz chciał wejść na USB-C, ponieważ kable są uszkodzone, a ładowarki nie działają, lub poszukać opcji, które mają oba typy portów.

Jeśli masz już laptopa USB-C - lub jeśli najprawdopodobniej kupisz go w przyszłym roku - jest to bezpieczny zakład, aby przejść all-in na USB-C ładowania teraz. Podoba nam się Nekteck 60W Type-C Wall Charger do laptopów lub iPad Pros-it zawiera nawet dobry kabel USB-C. A nowa szybka ładowarka Scosche PowerVolt ma dwa porty USB-C, które mogą zarówno szybko ładować smartfony. Jeśli masz mniejsze urządzenia, które nadal używają na przykład mikro-USB-wireless słuchawek i czytników elektronicznych - wystarczy, że weźmiesz do ręki kabel USB-C-to-Micro-USB.

Jeśli nie masz komputera, który ładuje się z USB-C i nie zamierzasz go kupić, nadal możesz przyspieszyć ładowanie telefonu za pomocą małej ładowarki, która zawiera połączenie portów USB-C i USB-A, takich jak Anker PowerPort PD 2. Nadal jednak musisz mieć przy sobie dwa rodzaje kabli: Zachowaj kable USB-C do najważniejszych urządzeń, takich jak telefon lub tablet, i kontynuuj używanie kabli USB-A do przesyłania danych lub ładowania starszych urządzeń.

W świecie, w którym powszechne stały się smartfony za 1000 dolarów i bezprzewodowe słuchawki za 200 dolarów, rzadko można znaleźć technologiczną pobłażliwość, która nie złamie banku. Przełączenie się na ładowanie przez USB-C może kosztować tylko około tyle, ile wyjście na kilka obiadów, ale czuje się to jak prawdziwy luksus.